Багато людей не переймаються тим, який довгий шлях проходить кавове зерно перш, ніж ми зможемо насолодитися ароматним еспресо,яке приготоване із зерна сегменту спешелті. Сьогодні ми вам розкажемо, як починається довга дорога кави.
А починається все з проростку кави, який фермери з посмішкою називають “солдатиком” через його слабкий, тонкий паросток. На вершині паростка тримається кавове зернятко, з якого він проріс і так сильно нагадує шолом солдата. Через декілька днів паросток скине зернятко і на його місці з’являться перші ‘листки. З цього моменту він перестає бути солдатиком, натомість стає метеликом, знову ж таки через зовнішню схожість.
Тепер і починається відлік часу до першого врожаю. А перший свій врожай фермер зможе зібрати аж через 4 роки. Звісно, якщо йому вдасться вберегти дерево від хвороб та шкідників. Основним завданням фермера є виростити якісні ягоди, над якими потрібно якісно виконати низку різноманітних технологічних процесів, в результаті чого буде отримано кавове зерно, що зможе удостоїтися високим званням спешелті кави. В середньому кавове дерево дає 3-5 кілограм ягід на рік. Після збору стиглих ягід починається один із найважливіших етапів- це обробка. Під час якої нам потрібно позбутись зовнішнього шару, який називається пульпа. Розрізняють три основних методи :натуральний, митий та хані.
У наступних публікаціях ми розберемось детальніше в кожному із цих методів. Після очистки ми отримуємо зелені кавові зерна, які покриті пачментом,він в свою чергу захищає зерна від пересихання, тому його зчищають в останній момент перед відправкою покупцю. Процес цей називається Халінгом. Після обсмаження отримуємо зелене зерно -тоді і починається наступний етап в житті кавових зерен Обсмажка. Процес не менш цікавий та важкий. В першу чергу обсмажчик повинен підібрати правильний профіль обсмажки для конкретного сорту і методу ,яким це зерно буде надалі готуватись. Одразу після обсмажки кава містить в собі велику кількість СО2. Тому зерну потрібно відлежатись, такий процес називається дегазацією і тривалість його залежить від конкретного сорту і ступеня обсмаження. Триває вона в середньому 7 днів. Останнім етапом, який відділяє нас від еспресо є процес приготування напою. Можна виділити три чинники, які будуть максимально впливати на кінцевий результат: вода, обладнання і навички бариста. Найважливішим є вода та бариста. Вода тому що це 97% готового продукту. На скільки хороше зерно ми б не взяли ,яка хороша вода у нас би не була, саме дороге і якісне обладнання, не вмілий бариста своїми діями перекреслить всі старання, які були вкладені в зерно ще на далекій фермі в Ефіопії, де з ранішніми промінцями сонця почало свій шлях зерно з молодого солдатика.
Але про це ми поговоримо іншим разом. Світ кави стрімко розвивається, ми постараємось бути вашим путівником в ньому. Тому підписуйтесь ,щоб не загубитись в ньому. До скорих зустрічей